вторник, 31 юли 2012 г.

Л-Аргинин-алфа-кетоглурат

L-аргининът е положително заредена аминокиселина, която се класифицира като полуесенциална или есенциална при определени състояния. L-Arginine участва в изграждането на мускулната тъкан, като се включва в състава на протеините. AKG - L-Arginine е разработена форма на аминокиселината аргинин и е свързана с алфа-кето глутарат. AKG - L-Arginine повишава мускулният растеж, инсулиновите нива и има анаболен ефект.

Аргининът:

стимулира освобождаването на растежен хормон и пролактин от хипофизата;
е предшественик за образуването на креатин, L-глутамат, L-пролин, L-орнитин, полиамини и пептида туфтсин, за който се счита, че е имуномодулатор (подобрява функционирането на имунната система);
неутрализира свободните радикали;
подпомага регулацията на нивото на солите в организма ни;
AKG - L-Arginine е условно есенциална аминокиселина, която е предшественик на азотния оксид, който разширява (отваря) кръвоносните съдове, за да се даде възможност за повече кислород и хранителни вещества да се доставят в мускулната тъкан. Чрез свързването на L-аргинин с AKG, превръщането на азотен оксид е увеличено и има максимално повишаване на нивата на азотен оксид в кръвта. Той е един от най-важните „транспортери”.

Аргинина е източник за образуване на Азотния окис(NO) – много мощен съдоразширяващ фактор и невромедиатър, затова успешно може да се използва като помощно средство при сърдечно-съдови заболявания.
Л-аргинина, както и другите аминокиселини е строителен материал, от който организма синтезира белтъчини, хормони и ензими.
Л- аргинина поддържа здрава сърдечно-съдовата система. Азотния оксид, който се получава при разпадането на Л-аргинина, способства за разширяване на съдовете ( този механизъм се използва широко в кардиологията).
Предотвратява развитието на тромби. Азотния оксид възпрепядства слепването на тромбоцитите по между си и слепването им със стените на кръвоносните съдове. Кръвта се разрежда, благодарение на което намаляват разширените вени, разнасят се хемероидните възли, ускорява се заздравяването на трофическите язви.
Осигурява нормално ниво на кръвното налягане. В дози от 2-3 грама на ден намалява напрежението в гладката мускулатура на артериите, като по този начин снижава долната граница на кръвното налягане.
Регулира производството на хормони. Когато азотния оксид възбужда ерогенните зони тогава постъпва моментален сигнал в хипоталамуса. Хипоталамо – хипофизната зона контролира работата на жлезите произвеждащи хормони, това са 13 хормона необходими за функционирането на организма: надбъбречна, щитовидна жлеза, сперматогенеза, овулация и т.н. Нормализира хормоналния фон в организма.
Л-Аргинина забавя растежа на доброкачествени и злокачествени образувания, в това число и много ракови. В механизма на това явление участва способноста:
а) активира противоподдуваща цитотоксичност на макрофагите
б) увеличава броя и функционалната активност на Т-хелперите – основното звено на имунната защита.
в) Увеличава броя и активноста на NK( натурални килъри) и LAK ( лимфоцитно активирани килъри).
Благодарение на нормализирането на хормоналния фон спира развитието и настъпва разнасянето на хормонозависещите подутини (миоми, фиброми, мастопатии и т.н.), щитовидни възли.
Помага за разрешаването на проблеми като забавяне на половото узряване, нарушен менструален цикъл, болезнен цикъл, някои видове безплодие, нарушена сперматогенеза. Семената течност е много богата на Л-Аргинин. При недостиг на Л-Аргинин в храната на децата води до забавяне на половото узряване. Л-Аргинина е ефективен при засилване на сперматогенезата, което се използва при лечение на безплодие при мъжете. Л-Аргинина е способен да увеличи силата и продължителността на кръвоснабдяване на половите органи както при мъжете така и при жените. Той увеличава времето на половия акт, засилва приятните полови усещания и прави оргазъма да е по продължителен и дълбок.
Благотворно влияе на състоянието на подстомашната жлеза. Нормализира кръвната захар – исулиновия баланс и мастния обмен. И служи за профилактика на захарния диабет (затлъстяване).
Подобрява структурата и работата на черния дроб. Играе съществена роля в излекуването и предотвратяването на цироза и мастна филтрация на черния дроб, способства на дезинтоксикационните процеси в черния дроб.
Полезен при заболявания на бъбреците. Л-Аргинина се използва за увеличаване на очистителния потенциал на бъбреците за извеждане на крайните продукти от обмяната.
Има много добър психотропен ефект, като предизвиква увеличение нивото на „хормона на растежа“ и „ хормона на удоволствието“ - ендорфин и енкефалин, но до горните нормални граници. Л-Аргинина води до подобряване на настроението, прави човека по активен и инициативен. Недостига на тези хормони води до депресия и умора.
Стимулира ръста на подрастващите. Л–Аргинина е един от най ефективните стимулатори за производство на „хормона на растежа“. При употребата му той позволява да поддържа концентрацията на хормона в горните граници на допустимото ниво. Не достатъчния прием с храната води до забавяне на растежа. Това е реална възможност за ниските на ръст родители да се погрижат за техните деца да станат по-високи.
Влияе върху обмена на мазнините. Използва се като средство в бодибилдинга, за увеличение на мускулната маса и намаляване на мазнините. Спира размножаването на липоцитите(мастните клетки) и стимулира размножаването на миоцитите (мускулните клетки). При ползването на Л-Аргинин се наблюдава намаление на теглото без каквито и да било положени усилия и без изменение в хранителния режим.
Способства за по бързо зарастване на рани и възстановяване на повредени тъкани.
Укрепва имунната система, тъй като азотния оксид стимулира производството на макрофаги и некрофили, клетки които поглъщат некачествените мъртви клетки и ги извеждат от организма. Аминокиселината Л-Аргинин е включена в програмата за профилактика и лечение на СПИН.
Осигурява кръвен поток към крайниците.
Противопоказания:
- Л-Аргинина е противопоказен при активно действащо заболяване с вируса Херпес
- Л-Аргинина не се препоръчва на бременни и кърмещи жени.
- Л-Аргинина не е доказан при шизофрения

Няма коментари:

Публикуване на коментар