вторник, 31 юли 2012 г.

Орнитин алфа-кетоглутаратът


Орнитин алфа-кетоглутаратът (OKG) е един загадъчен суплемент, чийто начин на действие все още не е напълно разгадан от учените. Знае се, че той подобрява синтеза на мускулния протеин, поддържа положителния азотен баланс в тялото и ускорява темповете на следтренировъчно възстановяване. Как точно става това обаче, изследователите в областта на медицината все още гадаят.  Най-широко застъпените предположения са, че орнитин алфа-кетоглутаратът повишава нивата на циркулиращите аминокиселини, като по този начин спомага за намаляването на мускулния катаболизъм и улеснява натрупването на чиста мускулна маса.

Какво всъщност представлява орнитин алфа-кетоглутарат (OKG)?

Орнитин алфа-кетоглутарат (OKG)  е сол, изградена от обвързването на две молекули орнитин и една молекула алфа-кетоглутарат. При използването на това вещество в медицински изследвания, са докладвани следните резултати:

- OKG ускорява времето за възстановяване и оздравяване на пациенти с изгаряния, тежки травми или такива, които наскоро са били подложени на хирургическа интервенция.

-  OKG повлиява положително при лечение на рак и хронично недохранване при възрастни хора

- OKG намира успешно приложение и при терапиите на деца с компрометирана имунна система или проблеми с ръста, тъй като се смята, че той  усилва отделянето на хормона на растежа


Два от основните компонента на орнитин алфа-кетоглутаратът са прекурсори, които предшестват появата на глутамат. Тази субстанция може да се разпадне до глутамин, а както всички знаем, глутаминът играе изключително важна роля при регулирането на протеиновия синтез. Орнитинът пък се използва от тялото при производството на аргинин, пролин и полиамини като спермин, спермидин и питресин. Те от своя страна успешно подпомагат клетъчната репродукция и заздравяването на

В спортните среди орнитин алфа-кетоглутаратът се среща често под формата на хранителна добавка с доказани анаболни и антикатаболни ефекти. Установено е, че редовния прием на този суплемент подобрява инсулиновата секреция, оптимизира усвояването на аминокиселини и глюкоза в тялото и подобрява мускулния растеж. В спортната медицина, орнитин алфа-кетоглутаратът се използва за лечението на мускулни разкъсвания и разтягания и за предпазване от загуба на мускулна маса през възстановителния период.

Освен под формата на хранителна добавка орнитин алфа-кетоглутаратът може да бъде набавен и чрез някои високопротеинови продукти като яйцата, месото, рибата, сирената, соята и др.Нашите предложения

Глутамин-алфа-кетоглорат


Глутамин Алфа-Кетоглутарат (Glutamine AKG)
Глутамин Алфа-Кетоглутарат е високопотентна форма на аминокиселината глутамин. Глутамин Алфа-Кетоглутарат възстановява нивата на глутамин в тялото, които след тренировка са изчерпани. Глутамин Алфа-Кетоглутарат подсилва имунната система и ускорява възстановителните процеси. Глутамин Алфа-Кетоглутарат спомага за покачването на чиста мускулна маса.

Креатин-алфа-кетоглурат

Креатин Алфа- Кетоглутарат представлява креатин свързан с алфа- кетоглутаратна молекула. Toй е използван от много бодибилдери за увеличаване на силата и издръжливостта. Има специфична причина, поради която е свързан креатина с алфа-кетоглутаратната молекула. Алфа- кетоглутаратът участва в цикъла на Кребс и по този начин може лесно да проникне в мускулната клетка и да вкара вътре повече креатин директно в нея. С по- голяма концентрация на креатин в клетката се повишава силата и енергията. Това значи повече повторения и по- големи тежести в залата. С вкарването на повече креатин в клетка се изкарва повече вода от нея. Това е от огромно значение, тъй като се получава незабавен анаболен ефект.

Предимства:
-по-добра усвояемост от всички останали
-алфа-кетоглоратната част дава допълнително енергия
-патентована формула - марката е без значение за качеството
-не изисква инсулин за усвояването
-не задържа вода
-не предизвиква стомашни проблеми
Недостатъци:
-скъп е
-не е достатъчно изследван
Прием:
-2 гр. преди тренировка
-2 гр. след тренировка
-2 гр. на закуска в нетренировъчните дни

Л-Аргинин-алфа-кетоглурат

L-аргининът е положително заредена аминокиселина, която се класифицира като полуесенциална или есенциална при определени състояния. L-Arginine участва в изграждането на мускулната тъкан, като се включва в състава на протеините. AKG - L-Arginine е разработена форма на аминокиселината аргинин и е свързана с алфа-кето глутарат. AKG - L-Arginine повишава мускулният растеж, инсулиновите нива и има анаболен ефект.

Аргининът:

стимулира освобождаването на растежен хормон и пролактин от хипофизата;
е предшественик за образуването на креатин, L-глутамат, L-пролин, L-орнитин, полиамини и пептида туфтсин, за който се счита, че е имуномодулатор (подобрява функционирането на имунната система);
неутрализира свободните радикали;
подпомага регулацията на нивото на солите в организма ни;
AKG - L-Arginine е условно есенциална аминокиселина, която е предшественик на азотния оксид, който разширява (отваря) кръвоносните съдове, за да се даде възможност за повече кислород и хранителни вещества да се доставят в мускулната тъкан. Чрез свързването на L-аргинин с AKG, превръщането на азотен оксид е увеличено и има максимално повишаване на нивата на азотен оксид в кръвта. Той е един от най-важните „транспортери”.

Аргинина е източник за образуване на Азотния окис(NO) – много мощен съдоразширяващ фактор и невромедиатър, затова успешно може да се използва като помощно средство при сърдечно-съдови заболявания.
Л-аргинина, както и другите аминокиселини е строителен материал, от който организма синтезира белтъчини, хормони и ензими.
Л- аргинина поддържа здрава сърдечно-съдовата система. Азотния оксид, който се получава при разпадането на Л-аргинина, способства за разширяване на съдовете ( този механизъм се използва широко в кардиологията).
Предотвратява развитието на тромби. Азотния оксид възпрепядства слепването на тромбоцитите по между си и слепването им със стените на кръвоносните съдове. Кръвта се разрежда, благодарение на което намаляват разширените вени, разнасят се хемероидните възли, ускорява се заздравяването на трофическите язви.
Осигурява нормално ниво на кръвното налягане. В дози от 2-3 грама на ден намалява напрежението в гладката мускулатура на артериите, като по този начин снижава долната граница на кръвното налягане.
Регулира производството на хормони. Когато азотния оксид възбужда ерогенните зони тогава постъпва моментален сигнал в хипоталамуса. Хипоталамо – хипофизната зона контролира работата на жлезите произвеждащи хормони, това са 13 хормона необходими за функционирането на организма: надбъбречна, щитовидна жлеза, сперматогенеза, овулация и т.н. Нормализира хормоналния фон в организма.
Л-Аргинина забавя растежа на доброкачествени и злокачествени образувания, в това число и много ракови. В механизма на това явление участва способноста:
а) активира противоподдуваща цитотоксичност на макрофагите
б) увеличава броя и функционалната активност на Т-хелперите – основното звено на имунната защита.
в) Увеличава броя и активноста на NK( натурални килъри) и LAK ( лимфоцитно активирани килъри).
Благодарение на нормализирането на хормоналния фон спира развитието и настъпва разнасянето на хормонозависещите подутини (миоми, фиброми, мастопатии и т.н.), щитовидни възли.
Помага за разрешаването на проблеми като забавяне на половото узряване, нарушен менструален цикъл, болезнен цикъл, някои видове безплодие, нарушена сперматогенеза. Семената течност е много богата на Л-Аргинин. При недостиг на Л-Аргинин в храната на децата води до забавяне на половото узряване. Л-Аргинина е ефективен при засилване на сперматогенезата, което се използва при лечение на безплодие при мъжете. Л-Аргинина е способен да увеличи силата и продължителността на кръвоснабдяване на половите органи както при мъжете така и при жените. Той увеличава времето на половия акт, засилва приятните полови усещания и прави оргазъма да е по продължителен и дълбок.
Благотворно влияе на състоянието на подстомашната жлеза. Нормализира кръвната захар – исулиновия баланс и мастния обмен. И служи за профилактика на захарния диабет (затлъстяване).
Подобрява структурата и работата на черния дроб. Играе съществена роля в излекуването и предотвратяването на цироза и мастна филтрация на черния дроб, способства на дезинтоксикационните процеси в черния дроб.
Полезен при заболявания на бъбреците. Л-Аргинина се използва за увеличаване на очистителния потенциал на бъбреците за извеждане на крайните продукти от обмяната.
Има много добър психотропен ефект, като предизвиква увеличение нивото на „хормона на растежа“ и „ хормона на удоволствието“ - ендорфин и енкефалин, но до горните нормални граници. Л-Аргинина води до подобряване на настроението, прави човека по активен и инициативен. Недостига на тези хормони води до депресия и умора.
Стимулира ръста на подрастващите. Л–Аргинина е един от най ефективните стимулатори за производство на „хормона на растежа“. При употребата му той позволява да поддържа концентрацията на хормона в горните граници на допустимото ниво. Не достатъчния прием с храната води до забавяне на растежа. Това е реална възможност за ниските на ръст родители да се погрижат за техните деца да станат по-високи.
Влияе върху обмена на мазнините. Използва се като средство в бодибилдинга, за увеличение на мускулната маса и намаляване на мазнините. Спира размножаването на липоцитите(мастните клетки) и стимулира размножаването на миоцитите (мускулните клетки). При ползването на Л-Аргинин се наблюдава намаление на теглото без каквито и да било положени усилия и без изменение в хранителния режим.
Способства за по бързо зарастване на рани и възстановяване на повредени тъкани.
Укрепва имунната система, тъй като азотния оксид стимулира производството на макрофаги и некрофили, клетки които поглъщат некачествените мъртви клетки и ги извеждат от организма. Аминокиселината Л-Аргинин е включена в програмата за профилактика и лечение на СПИН.
Осигурява кръвен поток към крайниците.
Противопоказания:
- Л-Аргинина е противопоказен при активно действащо заболяване с вируса Херпес
- Л-Аргинина не се препоръчва на бременни и кърмещи жени.
- Л-Аргинина не е доказан при шизофрения

DHEA - хормон за сила


Тази субстанция с почти нечетаемо име вероятно е хормонът на мъжката сила. Той се отделя от надбъбречните жлези в количества (25-30 мг дневно), които и относително, и абсолютно са многократно по-големи, отколкото на другите хормони. DHEA е типичен представител на стероидните хормони, с основен градивен елемент холестерол. Количеството на отделяния DHEA зависи до известна степен от обема на мозъка. В кръвта на плъховете, например, този хормон на практика липсва, при човекоподобните маймуни количеството му е малко по-малко, отколкото при човека. В мъжкия организъм DHEA има няколко типични качества. Той намалява образуването на кортизол в организма - стресовият хормон, който също се произвежда във високи количества (10-20 мг дневно). Като естествен антагонист на кортизола, DHEA предпазва от загуба на енергия. Успоредно с това, блокирайки стимулиращия потенциал на кортизола по отношение секрецията на инсулин, DHEA навярно играе роля и при стареенето, по-точно забавя скоростта на този процес. Кортизолът, който се блокира ефективно от DHEA, има деструктивен ефект и по отношение на костите, мускулите и кожата. Ако в организма на един мъж секрецията на DHEA е недостатъчна, кортизолът не може да бъде блокиран ефективно и се стига до описаните по-горе нежелани ефекти. Може би по тази причина един от факторите за стареене е нарушеното равновесие кортизол - DHEA. Съвременни клинични разработки показват също, че ниските стойности на DHEA в кръвта са свързани с недостатъчната продукция на айказаноиди.

Ето няколко допълнителни клинични данни за хормона на мъжката сила:
• мъже с високи стойности на DHEA притежават не само повече физическа сила и енергия, но имат и по-добри умствени възможности – те могат едновременно да възприемат информация от няколко източника, отличават се с трайност на запаметяването. Вероятно хормонът директно стимулира мозъка; 
• нормалните серумни нива на DHEA са свързани с понижен риск от заболявания на сърдечно-съдовата система, както и с по-малка вероятност от фатални инциденти, свързани със сърцето и мозъка; 
• DHEA подпомага разграждането на мастните депа; 
• стимулира имунната система на мъжа; 
• блокира стреса и неговите последици. 



Как се образува DHEA в организма
DHEA и неговият основен “противник” - кортизолът се синтезират в кората на надбъбречните жлези. Отделянето му се направлява от хипофизен хормон, който контролира и секрецията на кортизола. Ефектът на хипофизарния хормон, наречен АКТХ (адрено-кортикотропен хормон) зависи на клетъчно ниво от втори посредник.
Синтезът и секрецията на DHEA са по-големи, когато нивото на втория посредник е нормално. Първата стъпка в този “производствен” процес е натрупването на холестерол в синтезиращите клетки на надбъбреците. После холестеролът навлиза в митохондриите (“работилниците” на клетката), където след поредица от ензимни реакции се образува прегненолон - междинно звено в хормоналния синтез. По-късно този продукт лесно може да бъде превърнат в прогестерон (женски полов хормон, пазител на бременността), кортизол и DHEA.
Една от възможните причини за редуциране на производството на DHEA с остаряването е намаляването на концентрацията на втория посредник за ефекта на АКТХ. Експерименти с маймуни показват, че когато биват хранени с по-ниско калорична храна, секрецията на DHEA се увеличава. Важното тук обаче е достатъчният прием на субстанции, които нормализират нивата на айказаноидите - рибено масло и зехтин. Ето защо, преди да посегнете към заместително лечение с DHEA, се опитайте да нормализирате нивата му с диета и с обилен прием на зехтин и риба .
Какви са ефектите на DHEA при мъжете
Този хормон се метаболизира (преработва) различно от двата пола. Високите му концентрации в човека вероятно са еволюционно наложени – в тъканите на жената той най-често се преобразува в тестостерон, а в тъканите на мъжа - в естрадиол. В най-голяма степен DHEA отговаря за енергията при мъжете. Изследвания, направени в Сан Диего (Калифорния) доказват, че при мъже с ниски стойности на DHEA, заместителното лечение с този продукт подобрява самочувствието. Той обаче не влияе на либидото, защото не се превръща в тестостерон. Едно изследване, направено във Виена през 1999 г., обаче показва, че лекуваните с DHEA импотентни мъже подобряват еректилната си функция.
Данни от френски автори говорят, че рискът възрастни мъже с нормални или високи нива на серумния DHEA да бъдат покосени от сърдечно-съдови заболявания е по-малък. При жените, обаче, този позитивен ефект не се установява. Но както казахме по-горе, това се дължи на различния начин, по който мъжкият и женският организъм преработват DHEA.
Какви са в заключение качествата на DHEA:
• той е антистресов хормон - намалява нивата на кортизола; 
• дава сила на мъжа -стимулира не само физическата, но и интелектуалната му енергия; 
• подпомага разграждането на мастната тъкан; 
• стимулира имунната система; 
• намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.